Kısaca Bitcoin Nedir?

Not: Öncelikle bu kısımda yer alacak bilgiler riskli ticaret kategorisine dahil edilmesi gereken bilgiler içerecektir. Yazdığımız yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Yaptığınız işlemlerde herhangi bir sorumluluk üstlenmiyoruz. Uzun vadede büyük para getirileri söz konusu ve kayıp riski barındırır. Kısaca Bitcoin nedir? Anlatmaya çalışacağız.

Yatırımcı arkadaşlar, bilgisayar başına.

İnternet üzerinden deyim yerindeyse etliye sütlüye dokunmadan kolay yoldan para kazanabileceğiniz seçeneklerden biri olan Bitcoin’den bahsedeceğiz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin herhangi bir merkezi olmayan tamamen dijital bir para birimidir. Herhangi bir sahibi olmadığı gibi iletişime geçebileceğiniz bir mail adresi yada telefon numarası da bulunmamaktadır. Açık bir teknolojidir ve tüm dünya üzerinde ticareti yapılabilir. Bitcoin’ in fiyat değişikliği tamamen bağımsız borsalar üzerinden alım satım işlemleri doğrultusunda arz-talep ilişkilerine göre belirlenir.

Günümüzün popüler ve en değerli para birimi desek yalan olmaz herhalde. Bitcoin yakın zaman içerisinde yapmış olduğu büyük sıçrama ile yatırımcıların dikkatini çekmektedir. İlk olarak deneysel olarak, Satoshi Nakamoto isimli bir kod geliştiricisi tarafından piyasaya sürülen bitcoin bir anda tüm dünyayı ilgilendiren bir aşamaya geldi. İlk piyasaya sürüldüğü 2009 yılında Norveçli bir öğrenci olan Kristoffer Koch yaklaşık olarak 27 dolara 5000 Bitcoin almış. 2013 yılına kadar yapmış olduğu bu yatırımdan bihaber olan Kristoffer, şifresini hatırlamak için verdiği uzun uğraşlar sonucunda hesabına erişmiş ve 1 Bitcoin’in değerinin 900 dolara kadar yükseldiğini görmüştür. Tabi bu verilebilecek binlerce örnekten sadece bir tanesi.

Bitcoin Değerleri:

Bitcoin yükselişini sürdürdü ve halen sürdürmekte. Çok geçmiş tarihlere gidip pişmanlıkları daha da arttırmadan, yakın tarihli grafik incelemelerinde bulunacak olursak;

12 Ocak 2017 tarihli yukarıda ki grafikte göreceğiniz üzere bir adet Bitcoin değeri 3055 TL civarında seyretmekte. Grafiğin yükselişinden de göreceğiniz üzere büyük bir sıçrama söz konusu.

Burada da 14 Eylül 2017 tarihindeki bir Bitcoin’in değeri yine büyük bir yükselişle 11379 TL değerine çıktı. Yatırımcıların büyük bir kısmı Bitcoin’in artık doyuma ulaştığına ve daha fazla yükselmeyeceğine inanarak ellerinde bulunan Bitcoin’ leri elden çıkardılar. Ancak bu sadece bir başlangıçtı.

Son olarak bu yazının yazılmış olduğu tarih olan 16 Aralık 2017 tarihindeki Bitcoin’in değeri 74000 TL civarında seyrederken, yerli piyasa da bu işi yapan firmalardaki bir adet Bitcoin’in değeri 79000 TL’lere kadar çıkmaktadır.

Ancak Amazon geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklama ile Bitcoin alışverişine izin vereceklerini açıkladı ve 26 Ekim itibari ile de Bitcoin ile alışveriş devri başladı. Buda yeni bir akım başlattı ve $39.2 milyar dolar piyasa hacmine sahip eBay’in de ödeme işlemlerinde Bitcoin’i kabul etmeyi düşündüğü kulislerde yaygın olarak konuşulmakta. Bu durum Bitcoin’in piyasa hacmini arttıracak ve şuan ki değer yükselişi sadece bir başlangıç olabilir.

Bitcoin yanı sıra bir çok alt coin türleri de bulunmakta ve bunları sitemizden inceleyebilirsiniz.

Ethereum hakkında bilgi edinmek için Tıklayınız.

Kısaca Bitcoin Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla