Cad – Cam – Cae Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

Bu yazımızda sanayi ile ilişkisi olan, Üretim – Ar-ge sektöründe çalışan insanların hayatlarının büyük bir bölümü haline gelen Cad ( Computer aided design ) bilgisayar destekli tasarım, Cam ( Computer aided manufacturing ) bilgisayar destekli imalat, Cae ( Computer aided engineering ) bilgisayar destekli mühendislik hesaplamaları ile ilgili programları tanıtmaya çalışacağız. Zamanla bu programlar hakkında daha detaylı bilgiler aktararak. Tecrübelerimizi paylaşmaya çalışacağız.

Bilgisayar Destekli Çizim

Cad programları,Bilgisayar destekli tasarım programlarıyla başlayalım;

Bilgisayar destekli tasarım deyince akla neredeyse herkesin ilk getirdiği programlardan birisi olan Autocad geliyor. Autocad’ in ilk akla gelmesinin sebeplerinden birisi ilk çıkan Cad programlarından olması. Yıllardan beri gelen kağıt üzerinde çizilen teknik resimlerin bir anda bilgisayar ortamında kaydedilebilir olmasıyla. Üretim eskisine göre kat ve kat hızlandı. Autocad öncelikli olarak 2 boyutlu çizimlerde ilk akla gelen programlardan. Kullanıcıların kolay adapte olabilmesi en büyük artısı.  Daha sonra çıkan programlar genel olarak Autocad’ in arayüzü gibi arayüze sahip olduklarından Autocad bu işe başlamak için doğru yer.

AUTOCAD

İsteri Mimari çizimlerde, isterseniz imalat sektöründe parça çizimlerinde kullanın Autocad hızlı bir biçimde işinizi görebilir. Metod çalışmalarınızı, iş akışlarınızı, malzeme akışlarınızı kolaylıkla Autocad üzerinde layerlardan yararlanarak gösterebilirsiniz. Bilgisayar destekli çizim programları, programlama dilleri gibi birbirine benzer programlardır. Birisine hakim olmaya başladıkça diğerlerine de hakim olmanız kolaylaşır.

Autocad öğrenmeye karar verdiyseniz.  İnternette bu konuyla ilgili bir çok kaynak bulabilirsiniz. Kursa gitmeye ihtiyacınız yok. Sertifika alıp özgeçmişiniz de kullanmak isteyebilirsiniz ama çok iyi bir şekilde öğrenip kendinizi kanıtlayabilir durumdaysanız sertifika almak için zaman ayırmanıza gerek kalmayacaktır. Öğrenmeniz için en iyi kaynak tabi ki Youtube fakat bu iş içinde güzel kanallar mevcut; kesinlikle önerdiğimiz Videoeğitim kanalı, kanalın kendi web siteside mevcut sitesinde birden fazla eğitim var ilgilenenler için tabi sitesinde ki eğitimler ücretli. Youtube kanalında bir çok video ücretsiz şekilde yayınlanıyor. Site de ki eğitimlerden önce Youtube da bir takip etmenizi öneririz.

SOLİDWORKS

Autocad’ i duyan herkes her halükarda solidworks’ ü de duymuştur. Katı modelleme dediğimiz zaman da ilk akla gelen solidworks olmuştur. Kendisi kullanıcı dostu olmasıyla tanınabilir.

Autocad’ in 2 boyutlu teknik resimlerde üstünlüğünü katı modelleme kısmında Solidworks devir alıyor diyebiliriz. Malzeme listeleri, Analizler, Kalıpçılık, kablolama, sac metal tasarımları daha bir çok şeyi kolayca öğrenebilirsiniz. Tabi bunları sanayiye uyarlamak biraz zaman alabilir ama bir öncekinde bahsettiğimiz gibi videoegitim kanalında başlangıçları bulabilirsiniz. Önemli olan başlamaktır. Gereken özveriyi gösterdiğinizde ve bir şeyler çizebildiğinizi, modelleyebildiğinizi gördüğünüz an işler sizin için daha basit olmaya başlayacaktır.

CATİA

Solidworks’ ün kardeşi diyebileceğimiz hatta aynı firmadan çıkan bir diğer katı modelleme programı, katı modelleme dediğimiz aynı zamanda 2b tasarım yapabilmektedir sadece 2b tasarım dediğimizde ilk akla gelen Autocad olduğu için bu şekilde yorumluyoruz. Catia ile solidworks arasında ki farklardan birisi yüzey modelleme çalışmaları. Catia tarafında yüzey modelleme komutları Solidworks’ e göre daha kolay kalmaktadır. Nedir bu yüzey modelleme? derseniz eğer.

Kalınlıksız olarak bir sac düşünün, istediğiniz şekle getirebildiğiniz. Örneğin, bir araç tasarımı gerçekleştirmek istiyorsunuz. Ya da bir araba modelinden direk örnek almak istiyorsunuz, ister arka plana resmini koyup üzerinden örnekler alın. İsterseniz kendiniz tasarlayın yüzey modellemesi Catia da gayet zevkli. Arayüz olarak Solidworks’ e alıştıysanız eğer biraz basit gelebilir. Ama bu basitliği de sevebilirsiniz. Ayrıca Catia denilince bilinen bir durumda genelde otomotiv sektöründe daha yoğun olarak kullanıldığıdır. Sizde otomotiv sektörüne ilgi duyuyorsanız. Solidworks den önce Catia ile başlamanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca yazıyı daha uzun tutmamak adına ilginizi çekebilecek; Siemens Nx, Ansys SpaceClaim programlarına da göz gezdirebilirsiniz.

Bilgisayar Destekli İmalat

Katı modelinizi gerçekleştirdiniz. Peki ama bunu gerçeğe nasıl aktaracaksınız. Modellemesi biten parçanızın, ham döküm halinden işlenerek bir ürün elde edilmesi için talaşlı işlem görmesi gerekmektedir. Yani, bir otomobil jantı düşünün, Alüminyumdan dökülen jantın kullanılabilmesi için yüzeyinde ki pürüzlerin, çapakların temizlenmesi gerekir. Ya da plaka halinde ki dökümün bir parçaya dönüştürülmesi için belirli bölgelerinden talaş yani kendisinden bir miktar almamız gerekir. Bunun içinde Bilgisayar destekli imalat programlarına ihtiyacımız var;

Burada aslında anlaşılması gereken, hazırladığımız katı modelin talaş alacak makinelerin diline çevrilmesi işlemidir. Örneğin; yapacağınız işlem Cnc freze de ise Frezenin katı modelin geometrisini tanıyabilmesi ve hangi kesici takımları kullanması gerektiğini bilmesi gerekir. İşlem sırasında verilecek soğutma sıvıları gibi aksiyonlar için bu programlama gereklidir.

SolidCam

Solidcam isminin başından anlaşılacağı üzere Solidworks gibi Ds firmasının bir ürünü, Tabi solidcam öğrenebilmek için ve diğer programları da önerdiğimiz site videoegitim, açıkca belirtmeliyim ki bu site den ve kuruluşundan herhangi bir para vs. almamaktayız. Öğrencilik hayatımızda yeterince faydalanabildiğimiz bir kaynak olduğu için sizinle paylaşıyoruz.

Solidcam, Solidworks gibi bir arayüze sahip olduğundan dolayı eğer Solidworks kullanıcısıysanız hoşunuza gider diye düşünüyorum. Kendinize bir talaşlı imalat kitabı edinin. Talaş kaldırmanın mantığını bu hazineyle birleştirin.

Mastercam

Başlarda da dediğimiz gibi bir programda ustalaşmaya başladığınız zaman da rahatlıkla diğerlerine adapte olmaya başlayabilirsiniz. Bu yüzden burada bu başlığı açtık. Kendinizi biraz eğittikten sonra Mastercam deneyip farklı programların alt yapısını da öğrenmiş olabilirsiniz.

Bilgisayar Destekli Mühendislik

Sözü fazla uzatıp sizi sıkmak istemiyoruz. Mühendisliğin tasarım – imalat aşamasından bahsedip de analiz kısmından bahsetmez isek olmaz. Bu konuda herkes den bir yorum duyabilirsiniz. Bir takım insanlar deneme yanılma yönteminin iyi olduğunu bir takım grup analiz yapıp önce detayların görülmesi gerektiğini söyler. Bu parçaların üretimin maddiyatına göre değişir. Ama bu kısım mühendislik alanının en önemli kısımlarındandır. Aslında bizi mühendislik olarak ayıran kısım budur.

Burada çok fazla programdan bahsedip zamanınızı almayı düşünmüyoruz. Bu işe gönül verdiyseniz. İyi bileşenlere Sahip olan programın Ansys olduğunu duymuşsunuzdur.

Ansys

Üreteceğiniz parçanın veya üretmiş olduğunuz ve risklerini bilmek istediğiniz parçanın analizini yaparken kullanabileceğiniz. Hatta modellemesini dahi yapabileceğiniz bir programdır Ansys. Ülkemizde değeri yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır. Ar – Ge birimlerine yapılan desteklerle de artmaya devam edecektir.

İsminin analiz sistemlerinin kısaltması olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir 🙂 . İçeriğine gelirsek hayata geçireceğiniz ürünün eğer doğru koşullarda doğru yükleme şartlarını girdiğinizde, termal, statik, dinamik gerilmelerini gözlemleyebileceğiniz ve bu durum ile birlikte daha parçayı imal etmeden müdahale edebileceğiniz bir programdır Ansys. Parça ile ilgili bütün bilgileri girdiğinizde ve doğru modelleme yöntemleri seçtiğinizde gayet gerçeğe yakın değerler alabiliyorsunuz. Fakat tabi burada önemli olan doğru yaklaşım metodlarını seçebilmeniz. Burada mühendislik farkı ortaya çıkıyor ve karar verme yetinizi kullanabiliyorsunuz. Ansys için Türkiye de pek fazla bir kaynak bulunmasa da yakın bir zamanda Ansys ile ilgili bir kitap satışa sunuldu. Basit bir şekilde uygulayabileceğiniz metodları sizlere aktarıyor.

Bahsedilmesi gerek çok fazla program… çok fazla detay mevcut Solidworks içindeki analiz yöntemleri. Nastran modülleri vs. Yazımız da size öncülük tanıyabilecek bazı programları tanıttık.

Diğer yazılarımız veya teknolojik gelişmeler ile ilgili yazılarımızı okumak için tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla