Dünya’nın En Zengin İnsanı: Jeff Bezos

Bloomberg’in bugün açıklanan listesine göre dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos oldu. Peki kimdir Jeff Bezos? Tüm bu zenginliğini neye borçlu? Hangi sektörde yer alıyor? Tüm bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.[the_ad id=”1119″]

Jef Bezos Kimdir?

Kendisi Amazonun kurucusudur. Girişimci ve e-ticaret öncüsü Jeff Bezos, 12 Ocak 1964’te Albuquerque, New Mexico’da doğdu. Bezos, bilgisayarlara erken yaşlarda büyük bir tutkusu vardı ve Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okudu. Mezun olduktan sonra Wall Street’te (Dünyanın en ünlü borsa merkezi) çalıştı ve 1990’da yatırım şirketi D.E. Shaw’da en genç kıdemli başkan yardımcısı oldu. Dört yıl sonra, internetin en büyük başarı öykülerinden biri haline gelen sanal bir kitapçı olan Amazon.com’u açmak için kazançlı işini bıraktı. 2013 yılında Bezos, Washington Post’u 250 milyon dolarlık bir anlaşma ile satın aldı. Başarılı iş girişimleri onu dünyanın en zengin insanı yaptı.

Önceki Hayatı ve Kariyerinin İlk Yılları:

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964’te Albuquerque, New Mexico’da genç bir anne, Jacklyn Gise Jorgensen ve biyolojik babası Ted Jorgensen’den dünyaya geldi. Jorgensen çifti bir yıldan daha az bir süredir evliydi ve Bezos 4 yaşındayken annesi eşinden ayrılıp Küba göçmeni Mike Bezos ile evlendi.

Çocukken, Jeff Bezos, ebeveynlerinin garajını bir laboratuvara dönüştürdü ve evinin etrafındaki elektriksel çarpışmaları arttırarak, işlerin nasıl yürüdüğüne dair erken bir bilgi birikimi elde etti. Ailesiyle birlikte Miami’ye taşındı ve lise süresince bilgisayarlara olan sevgisini geliştirdi. Lise sırasında ilk işini kurduğu Dream Institute, dördüncü, beşinci ve altıncı sınıflar için bir eğitim yaz kampı oldu.

Bezos, 1986 yılında bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği bölümünden mezun olduğu Princeton Üniversitesi’nde bilgisayarlarına olan ilgisini sürdürdü. Mezun olduktan sonra Wall Street’te pek çok firmada (Fitel, Bankers Trust ve yatırım şirketi D.E. Shaw) çalıştı. Orada karısı Mackenzie ile tanıştı ve 1990 yılında şirketin en genç başkan yardımcısı oldu.

Finans kariyeri son derece kazançlıyken, Bezos, e-ticaretin gelişmekte olan dünyasına riskli bir adım atmayı seçti. 1994 yılında işinden ayrıldı, Seattle’a taşındı ve bir internet kitapçısı açarak internet pazarının kullanılmayan potansiyelini hedef aldı.

Amazon’un Kurulması:

Bezos, birkaç çalışanıyla birlikte yazılım geliştirmeye başladığı garajında yeni kurulan şirketi için ofis kurdu. Operasyonlarını, üç Sun Microstation ile donatılmış iki odalı bir eve genişletti ve sonunda bir test sitesi geliştirdi. Siteyi test etmek için 300 arkadaşı davet ettikten sonra Bezos, 16 Temmuz 1995’te, Güney Amerika Nehri’nin adını taşıyan Amazon.com’u açtı.

Şirketin ilk başarısı meteorikti. Hiçbir basın promosyonu olmadan, Amazon.com Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 30 gün içinde 45 yabancı ülkede kitap sattı. İki ay içinde, satışlar haftada 20.000 $ ‘a ulaştı, Bezos’tan daha hızlı büyüyordu. Amazon.com, 1997 yılında halka açıldı ve iki yıl sonra, başlangıç olarak sadece ayak uydurmakla kalmadı, aynı zamanda rakiplerini geride bırakarak e-ticaret lideri oldu.

Bezos, 1998’de CD’lerin ve videoların satışıyla Amazon’un sunduğu ürünleri ve daha sonra perakende, büyük perakende ortaklıkları ile giysi, elektronik, oyuncak ve daha fazlasını çeşitlendirmeye devam etti. Amazon, 1995 yılında 510.000 $ ‘dan 2011 yılında 17 milyar dolara yükselen yıllık satışlarla ulaştı.

2006 yılında Amazon.com kendi videosunu, talep üzerine başlattı; Başlangıçta TiVo üzerinde Amazon Unbox olarak bilinen, sonunda Amazon Instant Video olarak yeniden adlandırıldı. Şirket, 2007’de, kullanıcıların kitap seçimlerini satın almalarına, indirmelerine, okumalarına ve saklamalarına olanak sağlayan bir dijital kitap okuyucu olan Kindle’ı piyasaya sundu. Aynı yıl, Bezos, müşterilerine ödeme yapmak için uzay yolculuğu sunmak üzere teknolojiler geliştiren Seattle merkezli bir havacılık şirketi olan Blue Origin’e yatırım yaptığını duyurdu.

Bezos, 2011’de Kindle Fire’ın piyasaya çıkmasıyla tablet pazarına Amazon’u da soktu. Eylül ayında, yeni nesil tablet olan yeni Kindle Fire HD’yi duyurdu. ABC News’e göre Bezos, “En iyi tableti belirli bir fiyatta oluşturmadık. En iyi tableti her fiyattan oluşturduk.” dedi.

Amazon Prime ve Amazon Studios:

Aralık 2013’ün başlarında Bezos, Amazon tarafından “Amazon Prime Air” olarak adlandırılan ve bir dizi insani görevi gerçekleştirebilen uzaktan kumandalı makineler kullanan ve müşterilere dağıtım hizmetleri sunan yeni, deneysel bir inisiyatif ortaya koyarken manşetlerde yer aldı. Bunlar şu anda Dron olarak bilinmekte. Bezos’a göre, bu dronlar 2.5 kg ağırlığa kadar olan eşyaları taşıyabilir ve şirketin dağıtım merkezinin 10 mil uzağına seyahat edebilirler. Ayrıca, Prime Air’in dört veya beş yıl gibi kısa bir sürede bir gerçeklik haline gelebileceğini de belirtti.

2014 yılında şirket Fire Phone’u piyasaya sürdüğünde Bezos, Amazon’un birkaç büyük yanlış adımından birini gerçekleştirdi; çok hileli olduğu için eleştirildi, ertesi yıl satışlar kesildi. Ancak Bezos, Amazon Stüdyoları aracılığıyla orijinal içeriğin geliştirilmesiyle bir zafer elde etti. 2013’te birkaç yeni program hazırlandıktan sonra Amazon, 2014’te eleştirmenlerce beğeni toplayan Jungle’da, Transparent ve Mozart’ta büyük rol aldı. 2015 yılında şirket, ilk özgün film olarak Spike Lee Chi-Raq’ı çekti ve piyasaya sundu.

2016 yılında, Bezos, Star Trek Beyond’ta bir uzaylıyı oynayan bir kameo görünümü için kameranın önüne adım attı. Çocukluğundan beri bir Star Trek hayranı olan Bezos, IMDb’deki film kredilerinde Yıldız Filosu Resmi olarak listeleniyor.

Temmuz 2017’de Bezos, Bloomberg’e göre 2. sıraya gerilemeden önce, Dünya’nın en zengin insanı ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i kısa bir süreliğine geriye atarak 1. sıraya yükseldi. Amazon şefi, Ekim ayında en üst sıradaki yerini aldı ve Ocak 2018’de Bloomberg tarafından belirlendi. Net değeri 105,1 milyar dolara ulaştı ve onu tarihin en zengin kişisi haline getirdi. İki ay sonra, Bezos, Temmuz ortasında 150 milyar dolarlık yükselmeye devam etmeden önce 2.3 milyon ABD’li birleşik zenginliğe eşit olarak 127 milyar dolara çıktı.

Nikola Tesla Hakkındaki Yazımızı Okumak için Lütfen TIKLAYINIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla