E-Devlet Sistemi Nedir?

Bugünkü yazımızda popülerliği her geçen gün artan E-Devlet sisteminden bahsedeceğiz. E-Devlet sistemi hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran ve gelişen teknolojiye ayak uydurmamızı sağlayan bir sistemdir.

[the_ad_placement id=”icerik”]

Günümüzde iş yoğunluğu sebebi ile pek çok insan evrak işlerini halletme, fatura ödeme gibi yükümlülüklerini zorlukla yerine getirmektedir. Bu durumun sebebi ise resmi binalarda ve bankalarda beklenen uzun kuyruklar gösterilebilir. Bunun yerine gelişen teknoloji ile birlikte ilk olarak internet bankacılığı aktif bir şekilde kullanılır hale geldi. Eski ve uzun banka kuyrukları yerine, pek çok insan işlemlerini internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmeye başladı.

Bu ve benzeri yüzlerce örnek arasında gözümüze çarpan en önemli değişikliklerden biri de E-Devlet sistemidir. E-Devlet sistemi üzerinden pek çok işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bunların büyük bir kısmı ise resmi kurum işlemleridir. Örnek olarak askerlik durum belgesi alacak bir kişinin askerlik şubesine, SGK hizmet dökümüne bakacak birisinin SGK binasına, emeklilik hesaplama işlemi için resmi kurumlara, maliye evrakları için maliye binasına gitmenize artık gerek yok. Bu ve bunun gibi pek çok işlemi artık E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüz teknolojisinde bu gibi işlemler hayatımıza pek çok kolaylığı da getirmektedir. Bunlar arasında;

  • Çalışma saatleri içerisinde resmi kurumlara gidecek vaktiniz yok ise, resmi kurum işlemlerinizi akıllı telefonunuz veya bilgisayarınız üzerinden sorgulayabilirsiniz.
  • Böylece zamandan büyük ölçüde tasarruf edeceksiniz.
  • Gündelik işlerinizi aksatmamış olacaksınız.
  • Uzun resmi kurum kuyruklarından beklemeyeceksiniz.

Tüm bu kolaylıklar sayesinde işlemlerini hızlı, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. Ancak bu işlemleri gerçekleştirmek için bir E-Devlet şifresine ihtiyaç duyacaksınız.

E-Devlet Şifresi Nasıl Temin Edilir?

E-Devlet şifresinin temel prensibi, sizin şahsi bilgilerinize bir başka kişinin ulaşmasını engellemektir. Böylece herkes kendi şifresi ile E-Devlet sistemine girecek ve sorgulamak istediği işlemi rahatlıkla yapabilecektir. Peki E-Devlet şifrenizi nasıl temin edebilirsiniz?

Bunun cevabı oldukça basit. Size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Görevli kişiden E-Devlet şifrenizi talep edebilirsiniz. E-Devlet şifresinin bedeli sadece 2 TL’dir. Ayrıca E-Devlet şifresi kişisel bir şifre olduğu için, şifrenizi talep ettiğiniz sırada kimlik bilgilerinize ihtiyaç duyulabilir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yabancı kimselerin ulaşamayacağı bir şekilde saklayıp, unutmamaya özen gösteriniz. Eğer şifrenizi unutursanız, tekrar PTT şubesine giderek ve bu sefer 4 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabileceksiniz.

E-Devlet şifrenizi en yakın PTT şubesinden temin ettikten sonra ise TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle, E-Devlet sistemine girebilir ve dilediğiniz sorgulama işlemini hızlı, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilme imkanı bulacaksınız.

E-Devlet Sorgulama İşlemleri Nelerdir?

E-Devlet sistemi üzerinden pek çok sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunları kategorize edecek olursak;

  • Resmi Kurum İşlemleri: Adalet Bakanlığı, Çevre, Tarım ve Hayvancılık, Devlet ve Mevzuat, Eğitim, Genel Bilgiler, Güvenlik, İş ve Kariyer, Kişisel Bilgiler, Sağlık, Sosyal Güvenlik ve Sigorta, Şikayet ve Bilgi Edinme, Telekomünikasyon, Trafik ve Ulaşım, Vergi, Harçlar ve Cezalar gibi başlıklar altında bulunan sorgulama işlemleri için butonlara tıklamanız ve altında çıkan resmi kurumlar üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  • Belediye Hizmetleri: Bu hizmeti seçtiğinizde karşınıza bir Türkiye haritası çıkacaktır. Buradan yaşadığınız ve sorgulama yapmak istediğiniz şehri seçmeniz ve bulunduğunuz ilçeyi işaretlemeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra yaşadığınız bölgede bulunan sorgulama işlemlerini büyük bir kolaylıkla halledebilirsiniz.
  • Firma Hizmetleri: Bu kısımda ise bir takım belli başlı özel kurumların işlemlerini gerçekleştirme imkanı bulacaksınız. Bu işlemler arasında genellikle bilişim ve telekom şirketlerinin abonelik, borç ve alacak sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Böylece fatura kesim tarihinizi öğrenip, son ödeme gününüzden önce fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Üniversite İşlemleri: Bu kısımda ise isminden de anlaşılacağı üzere sistemde kayıtlı olarak bulunan üniversitelerin bir takım sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler arasında transkript sorgulama, sınav notu sorgulama, öğrenci kayıt bilgileri sorgulama, elektronik belge yönetim sistemi belge doğrulama gibi bir takım işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler üniversitelerin izin verdiği doğrultuda çeşitlilik gösterebilir.

E-Devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz sorgulama işlemlerinin kategoriler halinde detaylarına yer vermeye çalıştık. Çok daha detaylı bilgi ve sorgulama çeşitleri için E-Devlet sistemi üzerine giriş yapmak gerekmektedir. Aşağıda vereceğimiz linke tıklayarak E-Devlet sistemine giriş yapabilme imkanına sahip olacaksınız. Böylece sorgulama işlemlerinizi sanal ortam üzerinden gerçekleştirerek, olası zaman kayıplarının da önüne geçmiş olacaksınız.

E-Devlet Sistemine Bağlanmak için Lütfen TIKLAYINIZ!

Klima Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? TIKLAYINIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla