En Çok Kazandıran Mühendislik Dalları

Mühendislik oldukça geniş kapsamlı bir konudur ve seçim yapabileceğiniz birçok mühendislik türüyle, hangi mühendislik dalının sizin için uygun olduğunu anlamak zor olabilir. Karar vermenize yardımcı olmak için, nelere tutkuyla bağlı olduğunuzu belirlemelisiniz. Seni heyecanlandıran şey nedir? ve boş zamanlarınızı nasıl geçiriyorsunuz? Bütün mühendislik türleri bir çeşit problem çözmeyi içerir (ve genellikle hayatı kolaylaştırmaya odaklanır), fakat hangi mühendislikle ilgili çözüm size en çok haz verir. Doğal olarak ilgilendiğiniz bir konuyu seçerseniz, işlemleriniz sırasında motive olmanızı ve bir mühendislik kariyeri sürdürürken konuyla ilgilenmeyi daha basit bulacaksınız.

1.  Uzay Mühendisliği:

Bu mühendislik dalı, uçakların araştırma, tasarım, geliştirme, inşaat, test, bilim ve teknolojisiyle ilgilenmektedir. Uzay mühendisliği ile, uzay aracına ve uzayın derinliklerine odaklanabilirsiniz.

Bu tür mühendislik sizin için ise:

 • Uçan makinelerin arkasındaki tarih ve metodolojiden, en eski konsept çizimlerden modern jetin ilerlemesine kadar sizi oldukça etkileyen bir takım şeylerle karşılaşabilirsiniz.
 • Uçuş yolculuğunun mekaniğine ilgi duymak sizleri heyecanlandırabilir.
  Bilgisayar simülasyonu ve uçak makinelerinin aşırı koşullar altında nasıl performans gösterdiğini görünce çok etkilenebilirsiniz.

Uçak mühendisliği eğitimi alıyorsanız, aerodinamik, aeroelastisite, kompozit analizi, aviyonik, itki ve yapıları ve malzemeleri konusunda uzmanlaşabilirsiniz.

2.  Kimya Mühendisliği:

Bu mühendislik türü, yararlı malzeme veya maddeler üretmek için kimyasal ve biyolojik süreçlerin kullanımı ile ilgilidir. Doğal ve deneysel bilimleri (kimya ve fizik gibi) ve yaşam bilimleri (biyoloji, mikrobiyoloji ve biyokimya gibi) ile birlikte matematik ve iktisadı birleştiren çok disiplinli bir konudur.

Kimya mühendisliği, sizin için:

 • Analitik bir zihniyetinizin olmasına katkı sağlar.
 • Ayrıca, kimya veya başka bir doğal / yaşam bilimi üzerinde çalışmayı da düşünebilirsiniz.
 • Günlük ögeleri üretmenin arkasındaki kimyasal süreçlerle ilgilenmek sizleri daha faydalı bir şeyler yapmanın mutluluğuna sevk eder.

Kimya mühendisliği öğrenmeyi tercih ederseniz, kimyasal reaksiyon mühendisliği, tesis tasarımı, proses mühendisliği, süreç tasarımı veya nakliye olayları konusunda uzmanlaşmak isteyebilirsiniz.

3.  İnşaat Mühendisliği:

Concept of construction and design. 3d render of blueprints and designer tools on the panorama of construction site.

İnşaat mühendisliği, altyapı projelerinin tasarlanması ve geliştirilmesi konusunda profesyonel bir uygulamadır. Bu, ülke çapındaki ulaşım sistemlerinin, su şebekelerinin geliştirilmesi, tek yolların ya da binaların geliştirilmesi gibi daha küçük bir ölçekten başlayarak büyük ölçekli alanlara doğru kendinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Bu tür mühendislik sizin için ise:

 • Bir şeyleri tasarlamak ve inşa etmekle ilgileniyor olmanız gerekmekte.
 • Mekanik, hidrolik, geoteknik (inşaat problemlerini çözmek için Dünya’nın kabuğunun bilgisini kullanarak), malzeme bilimi ve istatistiksel analiz ile uğraşacağınız anlamına gelmektedir.
 • Özellikle bilgisayar destekli tasarımda, tasarım becerilerinizi geliştirmek isteyebilirsiniz.

İnşaat mühendisliği ortak uzmanlık alanları arasında yapısal mühendislik, mimari mühendislik, ulaştırma mühendisliği, jeoteknik mühendisliği, çevre mühendisliği ve hidrolik mühendisliği bulunmaktadır.

4. Bilgisayar Mühendisliği:

Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar donanımı ve yazılımının tasarımını ve prototipini ilgilendirir. Bu konu elektrik mühendisliğini bilgisayar bilimi ile birleştirir ve bu benzer konulardan bir tanesinde bilgisayar mühendisliğinin önemini açıkça göstermektedir.

Bilgisayar mühendisliği sizin için ise:

 • Bilgisayarlara ilgili iseniz bilgisayar mühendisliği ile – örneğin bir yazılım geliştiricisi veya bilgisayar mühendisi olarak harika işler başarabilirsiniz.
 • Matematik, fen ve bilgisayarlarla ilgileniyorsanız, bilgisayarların fiziksel düzeyde nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek sizler için ayrı bir haz kaynağı olacaktır.
 • Bilgisayar bilimcilerin teknolojik ilerlemelerine dayanan yeni ürünler ve sistemler üretmek istiyorsanız bilgisayar mühendisliği tam size göre.

Bilgisayar mühendisliği uzmanlıklarının bilgisayar bilimi derecelerinde sunulanlarla, örneğin bilgisayar grafikleri ve ağ güvenliği gibi konularla örtüştüğünü görebilirsiniz. Bununla birlikte, genellikle bilgisayar mühendisliğine özgü uzmanlık alanları arasında mikroişlemci / mikrodenetleyici sistemleri, bilgisayar mimarisi ve VHDL (donanım tanımlama dili) tasarımı bulunmaktadır.

5.  Elektrik / Elektronik Mühendisliği:

Elektrik ve elektronik mühendisliği alan olarak elektrik enerjisi uygulamalarına odaklanır. Elektronik mühendisleri, bilgisayarlarda kullanılanlar gibi çok daha küçük elektronik devrelere odaklanırken, iki alan elektrik mühendislerinin büyük ölçekli üretim ve elektrik gücüne odaklanmaları bakımından farklıdır.

Bu tür mühendislik sizin için ise:

 • Elektrikli cihazların ve sistemlerin nasıl çalıştığıyla ilgilenmeniz gerekecektir.
 • Teknolojik gelişmelerin bir sonraki aşamasına güç katmak, sizlerin ana görevlerinden biri olacaktır.
 • Doğal olarak, herhangi bir elektrik sisteminin nasıl kurulduğunu ve nasıl geliştirilebileceğine dair fikirler üretmeniz mesleğinizde ön plana çıkmanızda fayda sağlayacaktır.

Elektrik ve elektronik mühendisliğinin enerji üretimi ve tedariki, iletişim ve medya, bilgisayar sistemleri ve robot sistemleri alanlarında uzmanlaşabilirsiniz. Bu alanlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

6.  Makine Mühendisliği:

En eski ve en geniş mühendislik olan, makine mühendisliği alanları arasında, mekanik sistemlerin tasarımı, üretimi ve bakımı yer almaktadır. Statik ve dinamik, termodinamik, akışkanlar dinamiği, gerilme analizi, mekanik tasarım ve teknik resim üzerinde çalışmak mesleğinizin bir parçası halini alacaktır.

Bu tür bir mühendislik sizin için:

 • Mekanik cihazlarla uğraşacağınız bir alan sağlayacaktır (havacılık mühendisliğini de düşünebilirsiniz).
 • Sürdürülebilir enerji ve yapay zeka gibi alanlarda yeni ve yenilikçi tasarımlar yapmakla ilgileniyorsanız bu alan tam size göre.
 • Mekanik teknolojileri geliştirmek ve geliştirmek için disiplinler arası bir ekibin parçası olarak çalışmakla ilgilenmek en temel görevlerinizden biri olacaktır.

Bu, çok çeşitli başka mühendislik türleriyle çakışan çok geniş bir konudur. Bununla birlikte, makine mühendisliğinin en yaygın uzmanlık alanları arasında imalat, ulaşım sistemleri, yanma, nanoteknoloji ve robotik sistemler bulunmaktadır. Mekatronik mühendisliği de günümüzde oldukça ilgi çekicidir. Mekatronik mühendisliği, bilgisayar ve kontrol mühendisliği gibi alanlarda mekanik ve elektronik mühendisliği birleştirir.

Planlı Eskitme ile İlgili Yazımız için Lütfen TIKLAYINIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla