Görüntü işleme teknolojisiyle yapabilecekleriniz.

Otomasyon teknolojilerine, yapay zeka uygulamalarına, makine öğrenmesine ilginin her geçen gün artmasıyla. Makinelere daha fazla görev yüklemeye başladık. Bu yazımızda otomasyonun içerisinde veya herhangi bir projede uygulayabileceğiniz, görüntü işleme teknolojisiyle yapabileceklerinizden bahsedeceğiz. Daha sonra ki yazılarımızda ise bunu video işleme teknolojileriyle destekleyeceğiz. Görüntü işleme teknolojisi ;

 

GÖRÜNTÜ İŞLEME NEDİR?

Görüntü işleme, bir görüntünün dijital forma dönüştürülmesi ve gelişmiş bir görüntü elde etmek ya da ondan yararlı bilgiler elde etmek için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesidir. Girişin görüntüyle ilgili bir sinyal, özellik olduğu durumlar da örneğin; video karesi, fotoğraf veya çıktı gibi durumlarda kullanılabilir.

Genellikle görüntü işleme sistemi, önceden ayarlanmış sinyal işleme yöntemlerini kullanırken, görüntüleri iki boyutlu sinyaller şeklinde işlemden geçirir. Günümüzde hızla büyüyen bu sektörde, işletmeler için bu teknoloji çok çeşitli alanlarda kendine yer bulabilmektedir. Ayrıca görüntü işleme, mühendislik ve bilgisayar disiplinlerinde de temel araştırma alanlarını oluşturur.

Görüntü işleme temel olarak 3 adımı içerir;

  • Görüntüyü optik tarayıcıyla veya dijital fotoğrafçılıkla içe aktarma,
  • uydu fotoğrafları gibi, insan gözünün fark etmediği görüntü lekelerini ve lekelenme kalıplarını içeren görüntüyü analiz etmek ve manipüle etmek.
  • son aşama çıktı, sonucun görüntü analizine dönüştürüldüğü aşamadır.

Görüntü işleme amacı  5 gruba ayrılmıştır;

1-) Görselleştirme; Görünmeyen nesneleri gözlemleyebilmek.

2-) Görüntü keskinleştirme ve düzeltme; Daha iyi bir görüntü oluşturmak,

3-) Görüntü alımı; Görüntüyle ilgili detayları arar.

4-) Desenin ölçülmesi; Bir görüntüde ki çeşitli nesneleri ölçer.

5-) Görüntü tanıma; Bir görüntüdeki nesneleri ayırt eder.

Görüntü İşleme Türleri;

Görüntü işleme için kullanılan 2 yöntem, Analog ve dijital görüntü işlemedir. Görüntü işlemenin analog veya görsel teknikleri, çıktılar ve fotoğraflar gibi basılı kopyalar için kullanılabilir. Görüntü analistleri, bu görsel teknikleri kullanırken çeşitli yorumlama temellerini kullanmaktadır. Görüntü işleme sadece araştırılması gereken alanla değil analist bilgisi ile sınırlıdır.

Dijital işleme teknikleri, dijital görüntüleri bilgisayar kullanarak manipüle etmede yardımcı olur. Kusurların üstesinden gelmek ve bilginin özgünlüğünü elde etmek için, çeşitli aşamalardan geçmesi gerekiyor. Dijital teknik kullanılırken tüm veri türlerinin geçmesi gereken üç genel aşama ön işleme, geliştirme ve görüntüleme, bilgi çıkarmadır.

UYGULAMALARI

  • Akıllı ulaşım sistemleriBu teknik otomatik plaka tanıma ve trafik işareti tanımada kullanılabilir.
  • Uzaktan algılama; Bu uygulamala ile algılayacılar, uzaktan algılama uyduları veya bir uçağa monte edilen spektral tarayıcı ile yeryüzünün resimleri çekilir. Bu resimler dünya istasyonuna iletilerek işlenir. Bu sayede nesnelerin ve bölgelerin yorumlanması taşkın kontrolü, şehir planlaması, kaynak seferberliği, tarımsal üretim izleme gibi konularda kullanılabilir.
  • Savunma gözetimi; Hava gözetleme yöntemleri, kara ve okyanuslara sürekli göz kulak olmak için kullanılabilir. Bu uygulama aynı zamanda okyanus yüzeyinin, deniz gemilerinin türlerini ve oluşumunu tespit etmek için kullanılabilir. Önemli olan, görüntünün su kütlesi kısmında bulunan çeşitli nesneleri bölmektir. Uzunluk, genişlik, alan, çevre, kompaklık gibi farklı parametreler bölünmüş nesnelerin her birini sınıflandırmak için ayarlanabilir.
  • Biyomedikal görüntüleme teknikleri; Tıbbi teşhis için, X-ışını, Ultrason, bilgisayarlı tomografi vb. gibi araçlarda kullanılır. Örneğin; Kalp hastalıkları teşhisi, Kalp hastalıklarının sınıflandırılması için, kalbin büyüklüğü, şekli gibi önemli büyüklüklerin bilinmesi gerekir. Kalp hastalıkları tanısını iyileştirmek için radyografik görüntülere görüntü analiz teknikleri uygulanmaktadır.
  • Otomatik yüzey kontrol sistemleri; Metal endüstrilerinde, yüzeydeki kusurları tespit edebilmek önemlidir. Örneğin, bir çelik fabrikasında sıcak veya soğuk haddeleme tesislerinde haddelenmiş metal yüzey üzerinde herhangi bir sapmayı tespit edebilmek çok önemlidir. Algılama için; doku tanımlama, kenar algılama, fraktal analiz vb. gibi görüntü işleme teknikleri kullanılmaktadır.
  • Hatalı bileşen tanımlaması;  Bu uygulama, elektronik veya elektromekanik sistemlerde hatalı bileşenleri tanımlar. Bu hatalı bileşenler tarafından daha yüksek miktarda termal enerji üretilir. Kızılötesi görüntüler, montajdaki termal enerjilerin dağılımında üretilir. Arızalı bileşenler, kızılötesi görüntülerin analizi ile tanımlanabilir.

Araştırmalar

Görüntü işleme tekniği ile ilgili geliştirmeler de günümüzde büyük bir araştırma yapılmaktadır. Gelecekte yapay zeka teknolojilerinin artmasıyla birlikte bu teknoloji bir çok bilim dalında yorum yapmayı daha da kolaylaştıracaktır.

Gelecekte; Şu anda hepimiz bilgisayar teknolojileri ve görüntüleme teknikleri devriminin tam ortasındayız. İnsan beyniyle sürekli olarak karşılaştırılan bu teknolojiler gelecekte pek çok bilim dalına ve sanayi kollarına yardımcı olacaklardır.

Yapay zeka ve bu konularda ki diğer yazılarımızı okuma için tıklayınız. 

Ayrıca yazımızda yararlandığımız kaynaklar;

https://www.engineersgarage.com/articles/image-processing-tutorial-applications?page=3

 

 

 

 

 

 

 

Atıf https://www.engineersgarage.com/articles/image-processing-tutorial-applications

 

Görüntü işleme teknolojisiyle yapabilecekleriniz.” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla