Günümüzde Kaliteli Vakit Geçirebilmek

Günümüzde, teknolojinin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesiyle, bütün düzenimizi teknoloji üzerine kurmaya başladık. Ayrıca sosyal medyanın kendi içerisinde ki sürükleyiciliği, insanı içerisine girdiğinde saatlerini harcatacak kadar acımasız olabiliyor. Günümüzde kaliteli vakit geçirebilmek için, yapılabilecek bir çok şey varken bu platformlar aslında hayatımızı fazlasıyla sıradan ve sıkıcı yapabiliyor.

Biz fark etmesek de telefonlarımızın başında geçirdiğimiz vakit hayatımızı çoğu zaman kalitesiz hale getiriyor. Arkadaş toplantılarında sürekli olarak telefon ile uğraşmak, aynı zamanda birden fazla kişiyle konuşuyor olmak, aslında etrafımızdakilere düzgün değer vermediğimiz anlamına geliyor. Hayatımızı daha kaliteli ve aktif hale getirebilmekte tabi ki bizim elimizde bunun için yapabileceğiniz bir kaç seçeneği yazımızda toplamaya çalıştık. Burada anlatılmış olanlar sizi biraz sosyal medyadan uzaklaştırabilir fakat merak etmeyin sosyal medyadan ve televizyonlardan uzaklaşmış olmanız, günümüz teknolojisinden geri kaldığınız anlamına gelmez. Bir kaç örnek ile hayatınıza nasıl değer katabilirsiniz buyurun bakalım;

Kitap Okumaya Zaman Ayırmak

Günümüzde Google’ ın hayatımızda olması ile birlikte, merak ettiğimiz ya da bilmek istediğimiz konuları dakikalar içerisinde öğrenebiliyoruz. Peki ya bu ne kadar kalıcı oluyor ? Öğrendiğimiz konuları farklı konularla birbirine bağlayamadığımız sürece bu beynimizde çok geçici bir etkiye sebep oluyor. Örneğin kitap okurken öğrendiğimiz bir tekniği, kitap boyunca farklı alanlarda kullanıp beynimizde farklı düşüncelerle birleştiriyoruz. Bu şekilde hayatımız da daha kalıcı bir alana sahip oluyor. Gün içerisinde sosyal medya üzerinde 11 ilginç gerçek, 3 bilinmesi gereken teknolojik alet, 6 hayat kurtaran formül yazılarından öğrendiklerinizin kaçını hayatınızda tam olarak kullanıyorsunuz ?

Bu anlamda hayatınızdan sosyal medyayı çıkartamıyorsanız, daha fazla kitap sokmaya çalışmak yaşam kalitenizi daha çok arttırmaya yarayabilir. Kitap okumak için zamanınızın olmadığından bahsediyorsanız;

Yazılan bir yazıdan aldığım örnekle ( tamamını okumak isterseniz yazımın sonunda linkini ekleyeceğim );

  • Ortalama bir Amerikalının dakikada 200 ila 400 kelime arasında okuduğundan bahsediliyor.
  • Kurgusal olmayan tipik bir kitabın ise 50,000 kelimeye sahip olduğunu düşünürsek.

Hızlı bir hesaplamayla şu verilere ulaşabiliriz. Yılda 200 kitap okuyabilmek için;

  • 200 kitap * 50.000 kelime/Kitap =10 milyon kelime
  • 10 milyon kelime / 400 kelime dakikada = 25.000 dakika
  • 25.000 dakika / 60 = 417 saat

Bu hesaplamaya göre 200 kitap için yılda 417 saate ihtiyacınız olduğu ortaya çıkıyor.

417 saatin çok fazla olduğunu düşünüyorsanız; Sosyal medya ve Tv karşısında geçirilen zaman ile kıyaslayabilirsiniz.

Yine aynı değerlere göre ;

  • 608 saat sosyal medya
  • 1.642 saat Tv karşısında geçirilen süre,

Bu süreleri kitap okuma süresine dahil ederseniz eğer yılda 1.000 kitaptan fazlası okunabilir.

Tabi ki burada yazdıklarımız süreklilik halinde yapılan işlemlerde geçerli. Kitap okumaya ara sıra zaman ayırıyorsanız, dakikada 400 kelimelere ulaşamayacağınızı düşünürsek, başlangıç için bu sayılarla kafanızı karıştırmamanız daha iyi olur. Zamanla daha keyifli hale geldikçe sizde kendinizdeki farkı hissedeceksiniz. Kitaplarınızı seçerken yardımı olabilecek bir uygulama isterseniz. GoodReads den faydalanabilirsiniz.

GoodReads websitesine ulaşmak için tıklayınız. 

Boş Vakitlerde Doğa İle İç İçe Olmak

Tatil anlayışınızı biraz daha değiştirerek farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Boş zamanlarınızda hala etrafınızda varken ormanlık alanlarda ya da internette bulduğunuz alanlarda arkadaş grubunuzla kamp yapabilirsiniz. Bu şehirde gün içinde kaldığınız gürültü, hava vs. kirliliklerden biraz da olsa sizi çekip alacaktır.

Sürekli olarak telefonunuzun çalmasına alıştıysanız ilk etapta yapacağınız en güzel şey, kendinize biraz zaman ayırarak doğada kamp yapmak olabilir. Bunun için bulunduğunuz mevsime uygun basit ekipmanlar sizi 2-3 günlük denemelerde rahatlıkla tatmin edecektir. Kamp ekipmanınızı zamanla ihtiyacınıza göre genişletebilirsiniz. İlk etapta basit ekipmanlarla bu işe başlamanız yeterli olacaktır. Hayatımızın bir parçası haline gelen konfor isteği yüzünden ilk başlarda şikayetçi olabilirsiniz, yada her şey tam da beklediğiniz gibi olabilir fakat bu işe her iş gibi bundan zevk alabilecek insanlarla başlarsanız, emin olun zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınızdan eminiz.

Fotoğrafların Peşinden Sürüklenmek

Bazen bir anın görüntüsünü yakalayabilmek için saatlerce bekleyen fotoğrafçılar vardır. Aslında bu işi sanat haline getirenler kendileridir. Bildiğiniz üzere günümüzde hepimiz çok rahat bir şekilde fotoğraf çekebiliyoruz. Bunları sosyal medya üzerinde paylaşmamız da saniyeleri alıyor sadece. Ayrıca paylaşmadan önce yapılan efektler ile fotoğraf adeta bir harika görsele dönüşüyor ama ne kadar gerçek ?

Bir de işin doğal olan kısmına bakın, National Geographic de yayınlanan fotoğraflara ne demek gerekir ? Efektleri kullanmadan yeri geldiğinde saatler, günlerce bekleyerek çekilen fotoğraflar nasıl bir emek ürünü ? Sizde kendinize bir blog sayfası kurarak çektiğiniz fotoğrafları burada paylaşabilirsiniz. Başlangıçta yavaş işleyebilir ve fotoğrafçılık hakkında az bir bilginiz olabilir. Ama her şey gibi kimse bunu doğduğu gibi yapmaya başlamadı. Bir takım şeylere yeteneğiniz olup olmadığını 5 dakika yada 1 günde anlayamayabilirsiniz. Yeteneğinizin olup olmadığını anlayabilmek içinde bir süre boyunca emek harcamanız gerekir. Denemeye değer.

Ntv’ nin sitesinde ki National Geographic fotoğraflarını görmek için tıklayınız. 

Duygularınızı Dışa Vurabilmek İçin Müzik

Şimdiye kadar Doğa da vakit geçirdik, kendimizi rahat hissettiğimiz yerlerde kitap okuduk. İnsanlığın yüzyıllardan beri çeşitli şekillerde icra ettiği müziğe değinmeden olur mu?

Ruhumuzu en iyi şekilde yansıtabileceğimiz bir alanda müzik değil midir? Peki ya bunun bir parçası olmak. Bir müzik aletini çok iyi bir şekilde çalıp bir grubun parçası olmak için çok mu geç kaldığınızı düşünüyorsunuz ? O zaman kitaplar bölümünde bahsettiğimiz tv ve sosyal medya sürelerini tekrar bir gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Biraz önce bahsettiğimiz gibi kendinizi hemen üst düzey yetenekli kişilerle kıyaslamayın. Bir müzik enstrümanına yeteneğinizin olup olmadığını anlayabilmek için de emek vermek gerekir. Gereken emeği başka bir şeyle uğraşmadan verebiliyor musunuz? Keman çalmaya başlamak istiyorsunuz. Başlamak için bir keman aldınız. Çalışmalarınız sırasında gelen Whatsapp mesajlarını okumadan edebiliyor musunuz?

Yazımızın Ana konusu olan kaliteli vakit geçirebilmeyi size teknolojiden uzak durarak açıklamaya çalıştık. Kitap okumaya başlamak, doğa ile iç içe olmak, müzik ile uğraşmak sizi daha kaliteli yapar mı ? Bilemeyiz. Fakat en azından ruhunuza kaliteli gıda vermek konusunda hem fikir olabiliriz. Yeter ki bu aktiviteleri yaparken zamanınızı öldürdüğünüzü düşünmeyin, bırakın zaman bunları yaparken ilerlesin. Zamanının hafta sonu kamp yaparak bitsin. Bir iki hafta da insanların sizden haberi olmasın. Nerede yemek yediğinizi bilmesinler, nerede eğlendiğinizi bilmesinler. Bilmek istediklerinde sizinle vakit geçirebilirler.

Tabi ki burada verdiğimiz örnekleri zamanla da uzatacağız daha farklı fikirler ve bunları öğrenmeniz için uygulamalar paylaşacağız.

Günlük hayattan diğer yazılarımızı okumak isterseniz lütfen tıklayınız. 

Yazımızı yazarken faydalandığımız Websiteleri;

  • https://www.inc.com/jessica-stillman/yes-you-do-have-time-to-read-200-books-this-year.html
  • https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/2017nin-en-iyi-vahsi-yasam-fotograflari-national-geographic,kiYUh_q1OEGMPkGy9byTMw/x2kyHHmEfEuIZWU-tmUMUA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla