Hibrit (Hybrid) Elektrikli Araçlar

Son zamanlarda arabanızı benzin istasyonuna çektiğinizde, deponuzu çok yüksek meblağlarda mı dolduruyorsunuz? Artık belki de daha az yakan bir araba mı tercih etmeyi düşünüyorsunuz. Ayrıca arabanızın egzozundan çıkan dumanların havayı kirleterek, sera etkisine katkıda bulunduğundan mı endişe duyuyorsunuz?

Otomobil endüstrisi bu endişeleri gidermek için artık yeni bir teknolojiye sahip. Bu teknoloji günümüzde hibrit (melez) araba olarak vücut bulmuş durumda. Bugünlerde piyasada birçok markaya ait hibrit model araçlar var ve çoğu otomobil üreticisi kendi versiyonlarını üretmeyi planladığını açıkladı.

Hibrid otomobil nasıl çalışır?

Hibrit otomobilin kaputunun altında, standart otomobilden litre başına çok daha fazla kilometre vermek için neler oluyor? ve havayı daha az kirletmek için nasıl bir teknolojiye sahip? Bu yazımızda, bu teknolojinin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacağız ve size en yüksek verimlilik için hibrit bir araba sürmeniz konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

Bir çok insan muhtemelen bir noktada hibrit bir araca sahipti. Örneğin, bir mo-ped (bir motorlu pedallı bisiklet) bir tür hibrittir çünkü bir benzin motorunun gücünü, sürücünün pedal gücü ile birleştirir. Aslında, hibrit araçlar hepimizin etrafındadır. Çekme trenlerini gördüğümüz lokomotiflerin çoğu dizel-elektrik hibritleridir. Dünya çapında bir çok şehir dizel-elektrik otobüslere sahiptir – bunlar, tellerden uzaktayken elektrik enerjisini çekebilir ya da dizelde çalışır. Dev madencilik kamyonları genellikle dizel-elektrik hibritleridir. Denizaltılar ayrıca hibrid araçlardır – bazıları nükleer-elektriktir ve bazıları dizel-elektriktir. Doğrudan veya dolaylı olarak tahrik gücü sağlayabilen iki veya daha fazla güç kaynağını birleştiren herhangi bir araç hibrit olarak kabul edilir. Şu an yolda bulunan çoğu hibrit otomobil, benzinli-elektrikli hibritlerdir, ancak Fransız otomobil üreticisi PSA Peugeot Citroen, iki dizel-elektrikli hibrit otomobile sahiptir. Artık benzinli hibritler, yerel otomobil bayinizde kolayca bulacağınız araçlar olma özelliğine sahiptir.

Benzin Gücü vs Elektrik Gücü

Benzinli-elektrikli hibrid araba, tam da okunduğu anlamdadır. Hem benzin hem de elektrikle çalışan bir araba türüdür.

Örnek olarak gazla çalışan bir arabayı ele alalım. Gazla çalışan bir araba, motora benzin sağlayan bir yakıt deposuna sahiptir. Motor daha sonra tekerlekleri döndüren bir şanzımanı çevirir.

Öte yandan elektrikli bir araba, bir elektrik motoruna elektrik sağlayan bir dizi bataryaya sahiptir. Motor bir şanzımanı çevirir ve şanzıman tekerlekleri döndürür.

Hibrit araçlar bir birleşim olma özelliği taşır. Elektrikli bir aracın eksikliklerini giderirken, kilometre kalemini önemli ölçüde arttırmaya ve gazla çalışan bir otomobilin emisyonlarını azaltmaya çalışır.

Bizlere ve doğaya faydalı olmak için, bir aracın belirli minimum gereksinimleri karşılaması gerekir. Araba şunları yapabilmelidir:

  • Yeniden yakıt doldurmadan önce en az 300 mil (482 km) sürülebilmeli
  • Hızlı ve kolay yakıt ikmali yapılabilmeli

Bir benzinli araba bu gereksinimleri karşılıyor, ancak nispeten büyük miktarda kirlilik üretiyor ve genellikle zayıf yakıt kilometresi elde ediyor. Ancak, bir elektrikli araba neredeyse hiç kirlilik üretmez, ancak şarjlar arasında sadece 80 ile 161 km gidebilir. Ve problem, elektrikli otomobilin çok yavaş ve şarj edilmesinin sakıncalı olmasıydı.

Bir benzinli elektrikli araba, bu iki ayarı, hem gaz hem de elektrik gücünden alan tek bir sistemde birleştirir. Bu da hem mağduriyetin önlenmesini hem de oluşabilecek potansiyel tehlikeleri ortadan kaldırır.

Benzinli-Elektrikli Hibrit Araçların Yapısı

Benzinli elektrikli hibrid otomobiller aşağıdaki parçaları içerir:

Benzinli motor: Hibrit otomobillerin motoru, çoğu otomobilde görebileceğiniz benzin motoruna çok benzemektedir. Bununla birlikte, bir hibrit üzerindeki motor daha küçüktür. Bunun sebebi emisyonları azaltmak ve verimliliği artırmak için gelişmiş teknolojilere sahip olmasıdır.

Yakıt deposu: Bir hibritteki yakıt deposu, benzinli motor için enerji depolama cihazıdır. Benzin, pillerden çok daha yüksek bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Örneğin, 3 litre benzin kadar enerji depolamak için Yaklaşık 1,000 kg pil gerekir.


Elektrik motoru: Hibrit bir otomobil üzerindeki elektrik motoru çok sofistikedir. Gelişmiş elektronik, bir motor ve bir jeneratör olarak hareket etmesine izin verir. Örneğin, gerektiğinde, arabayı hızlandırmak için pillerden enerji çekebilir. Ancak bir jeneratör olarak hareket ederek, arabayı yavaşlatabilir ve enerjiyi pillere geri döndürebilir.

Jeneratör: Jeneratör bir elektrik motoruna benzer, ancak sadece elektrik enerjisi üretmek için hareket eder. Çoğunlukla seri hibrit araçlarda kullanılır.

Piller: Hibrit bir otomobildeki piller, elektrik motoru için enerji depolama cihazıdır. Sadece benzinli motora güç aktaran yakıt deposunun içindeki benzinin aksine, elektrik motoruna sahip hibrit araba, pillerin içerisine enerji aktarabildiği gibi pillerin içerisinden enerji de çekebilmektedir.

Transmisyon: Hibrid bir otomobildeki transmisyon, geleneksel bir otomobildeki iletim ile aynı temel işlevi yerine getirir. Honda Insight gibi bazı hibritlerin konvansiyonel şanzımanları vardır. Diğerleri, yani Toyota Prius gibi hibrit araçların, daha sonra değineceğimiz radikal olarak farklı olanları var.

Hibrit bir arabada bulunan iki güç kaynağını farklı şekillerde birleştirebilirsiniz. Paralel bir hibrit olarak bilinen bir yol, motora benzin sağlayan bir yakıt deposuna ve elektrik motoruna güç sağlayan bir dizi bataryaya sahiptir. Hem motor hem de elektrik motoru transmisyonu aynı anda çevirebilir ve şanzıman daha sonra tekerlekleri çevirir. Piller ve elektrik motoru ayrıca şanzımana bağımsız olarak bağlanır. Sonuç olarak, paralel bir hibritte, hem elektrik motoru hem de gaz motoru tahrik gücü sağlayabilir.

Buna karşılık bir hibrit serisinde, benzinli motor bir jeneratörü çevirir ve jeneratör pilleri şarj edebilir veya şanzımanı yönlendiren bir elektrik motoruna güç verebilir. Böylece, benzinli motor asla doğrudan araca güç vermez. Hibrit bir otomobilin yapısı, verimliliği artırmak ve çoğumuzun bir araçta aradığı performansı sağlamak için iki güç kaynağı kullanır.

“Amerika da Nasıl İş Bulabilirsiniz” Konulu Yazımız için Lütfen TIKLAYINIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla