Klima Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önümüz yaz. Sıcak ve kavurucu havalar oldukça yakın. Hepimizin ferahlık bulduğu klima sezonu başlamak üzere. Pek çok kişi maddi imkanlarının yettiği kadar bir klima arayışına girmiş durumda. Peki klima seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Kesemize uygun klima seçimini nasıl yapabiliriz? En az elektrik harcayan klimalar hangileri? Kaliteli klima markaları neler? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında.

İnverter Teknolojisi Nedir?

Klima seçimi hakkında bilgi vermeden önce inverter teknolojisinden bahsetmemiz gerekiyor. Çünkü artık piyasada bulunan hemen tüm yeni cihazlar inverter teknolojisine sahip. Peki nedir bu sistem?

Inverter teknolojisi (DC), kompresörlerin elektro motorları ile ilgili teknolojinin en son evrimidir. Bir invertör, sıcaklığı sürekli olarak ayarlamak için kompresör motorunun hızını kontrol etmek için kullanılır. DC Inverter üniteleri, kompresör ve soğutma/ısıtma çıkışı anlamına gelen, elektromotorun hızını kontrol etmek için ayarlanabilir bir elektrik invertörü içeren değişken frekanslı bir sürücüye sahiptir. Sürücü gelen AC akımını DC’ye dönüştürür ve daha sonra bir elektrik invertöründeki bir modülasyon yoluyla istenen frekansın akımını üretir. Bir mikro denetleyici, her ortam hava sıcaklığını ölçebilir ve buna göre kompresörün hızını ayarlayabilir. İnverter klima üniteleri geleneksel klimalara büzülme, verimlerinin uzun ömürleri ve yükteki keskin dalgalanmalar gibi verim artmıştır. Bu, invertör AC ünitelerini daha düşük işletme maliyeti ve daha az kırılma çıkışları ile daha sessiz hale getirir. Inverter AC üniteleri sabit hızlı klimalardan daha pahalı olabilir, ancak bu daha düşük enerji faturalarıyla dengelenir. Geri ödeme süresi, kullanıma bağlı olarak yaklaşık iki yıldır.

Klima Seçimi Yaparken:

Klima seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz. Öncelikle sınıflandırma yaparken klimaların fiyatlarında artma, kalitedeki ve kullanım kolaylığındaki artışı beraberinde getirecektir. Klimaları sınıflandırırken düşük kalite, orta kalite ve yüksek kalite olarak 3 ayrı grupta inceleyerek, anlamanızı kolaylaştıracağız.

Düşük Kalite Klimalar (Low Segment):

Bu tip klimalar seçilirken önemli olan unsur kaliteden ziyade ücretidir. Çünkü bu sınıf klimaların kaliteleri ile birlikte fiyatları da oldukça düşüktür. Pek çok olumsuz özellikleri vardır. Bu olumsuz özelliklerini sıralayacak olursak;

  • Kısa vadede pek çok arıza çıkartabilir.
  • Kullanılmaya başlanmasının ardından desibel değerleri yükselerek, gürültülü bir çalışma sergileyebilir. Özellikle yatak odasında kullanılan klimalar, uykularınızın kaçmasına neden olabilir.
  • Yeterince güçlü bir soğutma/ısıtma sağlamazlar. Performansları düşüktür.
  • Dış üniteleri oldukça gürültülü bir şekilde çalışır.
  • Kaliteli bir malzemeden yapılmadıkları için bir süre sonra renkleri sararır.
  • Suya toleransları yoktur. Çok çabuk çürürler.

Bu sınıf klimalara genellikle ismini duymadığınız, reklamlarda görmediğiniz klimalar dahil olup, reklam yapma derdi olmayan firmalardır. Genellikle Midea, Gree gibi ana üretici bir firmaya, bütçeleri doğrultusunda cihaz ürettirir, kendi etiketini vurur ve piyasaya sürer.

Orta Kalite Klimalar (Mid-Segment):

Bu tür klimalar genellikle piyasada çok sık rastladığımız, adını sürekli duyduğumuz ve reklamlarda sürekli karşınıza çıkan klimalardır. Marka olarak örnek verecek olursak; Midea, Vestel, Arçelik, Beko, Bosch, Regal vb. diye sayabileceğimiz klima markalarıdır. Kalite olarak orta seviyede olup, uzun vadede sorun çıkarabilen cihazlardır.

İlk aldığınızda yüksek performans ve kalite sergileyebilir ancak uzun vadede pek çok sorun çıkartabilir. Bu sorunlara örnek olarak ise gürültülü çalışması, bir takım aksamlarının bir süre sonra kullanılmaması, yeterli performansı gösterememesi, bir takım parçalarının arızalanması örnek olarak gösterilebilir. Kısa vadede etkili ancak bir klima alıp, tekrar dönüp arkanıza bakmadan kullanmaya devam etmek istiyorsanız, kesinlikle tavsiye etmeyeceğimiz klimalardır. Fiyatları daha makul miktarlardadır.

Yüksek Kalite Klimalar (High Segment):

Bu tip klimalar ise oldukça yüksek teknoloji ürünü olarak karşımıza çıkarlar. Pek çoğu üstün Japon teknolojisi ile geliştirilmiştir. Marka olarak ise 3 marka örnek olarak verilebilir. Bunlar Toshiba, Mitsubishi ve Daikindir. Eminiz ki bu markaları gerek sosyal medyadan gerekse reklamlardan duymuşsunuzdur. Her 3 marka da kalite olarak kesinlikle sorgulanamaz markalardır. Bir kez alırsınız ve uzun yıllar kullanırsınız. Aralarındaki ufak farklar karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Oldukça verimli cihazlar olup, aralarında verimlilik değeri en yüksek olan marka ise Toshiba’dır. Fiyat olarak her 3 klimada piyasadaki diğer klimalardan yüksektir. Ancak uzun vadeli kullanıcılar için bu miktar çok daha fazlasıyla telafi edilecektir. Bir kez yüksek kalite klima aldığınızda, bir kaç yıl içerisinde orta sınıf klima ile arasındaki fark çok rahat bir şekilde erir. Geriye kalan yıllarda ise kara geçersiniz.

Klima Bakımı Neden Önemlidir?

Klima kullanan veya klima satın almayı düşünenler için bu kısım büyük bir önem arz ediyor. Çünkü her klimada bulunan filtreler, havanın sirküle olmasından dolayı toz ve pislik tutmaktadır. Bunun sebebi ise klimanın takılı olduğu ortamdaki tozların klima tarafından devir daimi esnasında filtrelere takılmasıdır. Bir süre sonra bu tozlar, birikir ve kalın bir tabaka halini alır. Hemen ardından ise bakteri ve virüs üretmeye başlar. Klimanın içeriye vermiş olduğu hava her ne kadar temiz olsa dahi, bu toz ve pisliklerin bulunduğu filtrelerin içerisinden geçerken belirli bir miktarını da bulunduğumuz odaya geri vermiş olur. Böylece tüm bu bakteri ve virüsler sağlık açısından elverişsiz bir hava solumamıza neden olur. Bu sebeple klima bakımlarınızı zamanında yaptırmayı unutmayınız.

G-Etkisi Hakkındaki Yazımız için Lütfen TIKLAYINIZ!

 

Klima Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla