Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla, Sırp-Amerikan kökenli mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi, fizikçi, fütürist olarak bilinen ve modern alternatif akım (AC) elektrik besleme sisteminin tasarımına yaptığı katkılarla tanınmıştır.

Nikola Tesla Kimdi?

Nikola Tesla (10 Temmuz 1856-7 Ocak 1943), günümüzde halen dünya çapında kullanılan elektrik sistemi olan alternatif akım (AC) elektrik sistemini tasarlayan bir mühendis idi. Ayrıca radyo teknolojisinde hala kullanılan “Tesla Bobini” ni oluşturdu. Şuan ki Hırvatistan’da doğan Tesla, 1884’te Amerika’ya geldi ve yollarını ayırmadan önce kısa bir süre Thomas Edison’la birlikte çalıştı. Ayrıca kendini bir takım AC (Alternatif Akım) makineleri dahil olmak üzere pek çok patent hakkını da George Westinghouse’a (Ünlü beyaz eşya markası) sattı.

Nikola Tesla’nın İcatları:

Tesla kariyeri boyunca, birçoğu başka mucitler tarafından resmen patentli olan, dinamolar (akülere benzer elektrik jeneratörleri) ve indüksiyon motoru dahil olmak üzere bir dizi önemli icatlar için fikirler geliştirdi, tasarladı ve geliştirdi. Aynı zamanda radar teknolojisi, X-ışını teknolojisi, uzaktan kumanda ve dönen manyetik alanın keşfinde de öncü olmuştur – ki çoğu AC ile çalışan makinelerin temelini oluşturur. Tesla, AC elektrik ve Tesla bobini için yaptığı katkılardan dolayı oldukça iyi bilinen bir mucittir. Kendisinin icatlarını inceleyecek olursak;

AC Elektrik Sistemi

Tesla, hızlı bir şekilde 20. yüzyılın önde gelen güç sistemi haline gelecek ve o zamandan beri dünya çapında standart olarak kalmaya devam eden alternatif akım (AC) elektrik sistemini tasarladı. 1887 yılında, Tesla yeni Tesla Elektrik Şirketi için fon buldu ve yıl sonunda AC temelli icatlar için birkaç patent başvurusunda bulundu.

Tesla’nın AC sistemi, uzun zamandır ülkeye güç sağlamak için bir çözüm arayışında olan Amerikalı mühendis ve iş adamı George Westinghouse’un dikkatini çekti. Tesla’nın icatlarının bunu başarmasına yardımcı olacağına inanarak, 1888’de patentlerini Westinghouse Corporation’da 60.000 USD nakit ve stok olarak satın aldı.

Bir AC sistemine olan ilgi arttıkça, Tesla ve Westinghouse, doğru akım (DC) sistemini ulusa satma niyetinde olan Thomas Edison ile doğrudan rekabete sokuldu. AC gücüne olan ilgiyi zayıflatmak amacıyla, Edison tarafından bir basın bülteni kampanyası dahi yapıldı. Tüm bu kampanyalara rağmen, Thomas Edison’a karşı, Westinghouse Corporation, Chicago’daki 1893 Dünya Kolomb Fuarında aydınlatma sağlamak için seçildi ve Tesla, AC sistemiyle ilgili gösterilerini gerçekleştirdi.

Hidroelektrik Santral

1895 yılında, Tesla, ABD’de Niagara Şelalesi’nde ilk kez AC hidroelektrik santrallerini tasarladı. Bu sistem, ertesi yıl, New York’taki Buffalo şehrinde güç kaynağı sağlamak için kullanıldı. Bu durum, dünyanın her yerinde yüksek oranda duyurulmuş, isim yapmış ve AC elektrik enerjisinin dünyadaki güç sistemi olma yolunda ilerlemesine yardımcı olmuştur.

Tesla Bobini

19. yüzyılın sonlarında, Tesla, kablosuz teknolojilerin temelini oluşturan ve bugün radyo teknolojisinde hala kullanılan “Tesla Bobini” nin patentini aldı. Bir elektrik devresinin kalbi olan Tesla Bobini, birçok erken radyo iletim anteninde kullanılan bir indüktördür. Bobin, akım ve gerilimi devre boyunca bir güç kaynağından rezonans etmek için bir kondansatör ile çalışır. Tesla’nın kendisi, dünyadaki ve atmosferindeki floresan, x-ışınları, radyo, kablosuz güç ve elektromanyetizmayı incelemek için sargısını kullandı.

Tesla Motorları ve Elektrikli Araba

2003 yılında, bir grup mühendis, ilk tam elektrikle çalışan otomobilin inşasına adanmış Nikola Tesla’nın adını taşıyan bir araba şirketi olan Tesla Motors’u kurdu. Girişimci ve mühendis Elon Musk, 2004 yılında Tesla’ya 30 milyon doların üzerinde katkıda bulundu ve şirketin kurucu ortağı CEO’su olarak hizmet verdi. 2008 yılında Tesla ilk elektrikli otomobilini, yani Roadster’i tanıttı. Yüksek performanslı bir spor araç olan Roadster, elektrikli otomobillerin ne olabileceğini algılamaya yardımcı oldu. Tesla, 2014 yılında, daha düşük fiyatlı bir model olan Model S’yi piyasaya sundu. 2017 yılında Motor Trend dünya rekorunu 2,28 saniyede 0 ila 60 mil hıza ayarlayan yeni bir Model S geliştirdi. Tesla’nın tasarımları, bir elektrikli otomobilin, Porsche ve Lamborghini gibi benzinle çalışan spor otomobil markalarıyla aynı performansa sahip olabileceğini gösterdi.

Tesla ve Thomas Edison

Nikola Tesla ve Thomas Edison arasında geçenler en çok merak edilen konular arasındadır. Tüm gerçekler halen gizliliğini korusa da eldeki bilgiler şu yöndedir. Tesla 1884 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne sırtında bulunan kıyafetlerden biraz daha fazlası ve DC tabanlı elektrik işleri hızla ülkede standart hale gelen ünlü mucit Thomas Edison’a ait bir takım bilgilerin bulunduğu bir tanıtım mektubu ile geldi. Edison, Tesla’yı işe aldı ve iki adam yakında birbirleriyle yorulmadan çalışarak Edison’un icatlarına iyileştirmeler yaptılar.

Birkaç ay sonra, tarihçiler tarafından inanılmaz derecede farklı kişiliklere atfedilen, birbiriyle çelişen bir iş-bilimsel ilişkiden ötürü iki yol ayrıldı: Edison, pazarlama ve finansal başarıya odaklanan bir güç figürü iken, Tesla ticari olarak alışılmışın dışında ve birazda savunmasızdı.

Ölümü:

Zavallı ve münzevi Nikola Tesla, yaklaşık 60 yıldır yaşadığı New York’ta, 7 Ocak 1943’te, 86 yaşında hayatını kaybetti. Serbest enerji projesinin kapanmasını takiben sinir krizi geçirdikten sonra, Tesla eninde sonunda bir danışman olarak işe geri döndü. Fakat zaman geçtikçe, fikirleri giderek daha kapalı ve pratik olmayan bir hale geldi. O, zamanının çoğunu New York City’nin parklarındaki vahşi güvercinlerin bakımına adadı ve giderek eksantrik bir hale geldi. Hatta II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nden bir miktar ilgi alan güçlü bir “ölüm ışını” inşa etme konusundaki konuşmasıyla FBI’nın dikkatini çekti.

Ancak Tesla’nın arkasındaki işin mirası bu güne kadar varlığını sürdürdü ve hala yaşıyor. 1994 yılında, 40. Cadde ve 6’ncı Cadde’nin kesiştiği eski New York Şehri laboratuvarının yakınlarında “Nikola Tesla Köşesi” ni gösteren bir sokak levhası kuruldu.

Elon Musk Biyografisi için Lütfen TIKLAYINIZ!

Nikola Tesla Kimdir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla