Steve Jobs

Bu biyografi de sizlere pek çoğumuzun cebinde bulunan Apple marka ürünlerin mimarı ve kurucusu Steve Jobs hakkında bilinen ve bilinmeyen pek çok şeyden bahsedeceğiz.

Tam ismiyle Steve Paul Jobs bir Amerikan mucit tasarımcı ve aynı zamanda girişimcidir. Kendisi aynı zamanda Apple Computer kurucu ortağı başkanı ve baş uygulamacısıdır. Apple’ın devrim niteliğindeki ürünleri ki bunlar arasında iPod iPhone ve iPad yer almakta olup modern teknolojinin evrimi olarak kabul edilmektedir.

Akıllı telefonlar sayesinde artık gündelik pek çok işimizi (mailleşme resmi işlemler haberleşme vb) halledebildiğimiz gibi aynı zamanda sosyal medya hesapları ile her bir bireyin kendini dünyaya açabildiği bir ortamın ilk adımı Steve Jobs sayesinde atılmıştır.

Hayatı:

Bu kısımlar genelde sıkıcı olsa da Steve Jobs’ın hayatından kısaca bahsetmek gerekir. Kendisi 1955 yılında San Francisco’da dünyaya gözlerini açmıştır. Ailesi (Joanne Carole Schieble ve Abdulfattah “John” Jandali) oğullarının daha iyi bir eğitim alabilmesi için Steve’i bakıcı bir aileye evlatlık olarak vermeye karar verdiler. Ancak verdikleri ailenin (Paul ve Clara Jobs) her ikisininde üniversite mezunu olmadığını öğrenen Joanne (öz annesi) evlatlık belgelerini imzalamayı reddetmiştir. Paul ve Clara ise Steve’in eğitimine tüm desteklerini vereceğinin sözünü verdikten sonra Steve üvey ailesinin çatısı altında büyümeye başladı. Steve Jobs’ın üvey ailesi ile ilgili çok bilinmeyen bir gerçeğe en alt kısımda bulunan Az Bilinen Gerçekler başlığı altında ulaşabilirsiniz.

1972 yılında liseden mezun olan Steve Jobs Portland Oregon’da bulunan Reed Üniversitesine başladı. Ancak 2 yıl sonra okulunu yarıda bırakan Jobs 1974 yazında Hindistan’a gitti ve din değiştirerek budist olarak geri döndü. Gitmeden önce çalıştığı atari dükkanına (Homebrew Computer Club) dönen Steve eski arkadaşı Steve Wozniak’ın hala orada çalıştığını gördü. Bu sırada Steve Wozniak kendi bilgisayarını yapmakla meşguldü. Jobs bu tipte bir bilgisayarın pazar potansiyelini gördüğünde büyülendi. Jobs bilgisayarı tamamıyla birleştirerek satışa çıkarma fikrine sahip olmasına rağmen Wozniak ilk etapta bu fikre yanaşmadı. Ancak Jobs’ın başarısız olma ihtimallerine rağmen en azından ileride çocuklarına kendi kurdukları bir şirketin varlığından bahsetmeleri fikri Wozniak’ı cezbetti ve ortak bir fikirle yeni bir başlangıç yaptılar.

1976 yılında Jobs ve Wozniak kendi şirketleri olan Apple Bilgisayar’ı kurdular ve arkadaşlarının ailesine ait bir garajda ilk ürünleri olan Apple I’i faaliyete geçirdiler. İlk başlangıç parasını elde edebilmek için Jobs arabasını, Wozniak ise hesap makinasını sattı. Bu da $1,300 dolarlık bir başlangıç parası elde etmelerini sağladı.

Apple ve Kişisel Bilgisayar Devri:

Steve Jobs bilgisayar pazarında devasa bir boşluk olduğunu fark etti. O yıla kadar üretilen bilgisayarlar ana bilgisayar olarak bilinmekte ve bir tanesi neredeyse bir oda kadar yer kaplamaktaydı. Ayrıca ücreti de bir kişi için oldukça pahalıydı. Elektronik cihazların gelişmeye başlaması ile birlikte bilgisayar parçaları giderek küçülmekte ve bilgisayarın gücü de giderek artmaktaydı.

Jobs ve Wozniak, bilgisayarlarını kişisel kullanıcılar için tekrar tasarladılar ve 1977 yılında Apple II olarak pazara sürdüler. İlk yıl satışları inanılmazdı. $2.7 milyon dolarlık bir satışla beklentilerinin üstüne çıktılar. Ancak büyüme kaçınılmazdı. 3 yıl içerisinde satışlar $200 milyon dolara çıktı. Amerika belki de tarihinde en etkileyici büyümeye tanık oluyordu. Bu rakamların üzerine Jobs ve Wozniak tamamen kişisel bilgisayarlar (Personal Computer=PC) üretimi üzerine faaliyetlerini arttırdılar. Kişisel bilgisayarların bilgi işlemek konusundaki rahatlığı, bilgisayar teknolojilerinde yeni bir çağa girilmesini sağladı.

1980’lerin başlarına kadar kişisel bilgisayarların çağı oldukça iyi bir şekilde gelişimini sürdürdü. Apple ise kişisel bilgisayar pazarına yeni firmaların dahil olmasına rağmen, liderliğini sürdürmek için sürekli olarak ürünlerini geliştirmek zorundaydı. Daha sonra Apple III piyasaya sürüldü ancak bir takım teknik ve pazar sorunları yaşadı. Pazardan düşmesine rağmen tekrar çalışır hale getirilip, tanıtımı yapıldı.

Jobs, Apple’ın arkasında ki pazarlama gücü olmaya devam etti. 1983’lerin başında Lisa’yı açıkladı. Lisa, kullanıcılarına minimal bir bilgisayar tecrübesine sahip olmaları için tasarlandı. Rakip firmaların satmış oldukları kişisel bilgisayarlardan oldukça pahalı olduğu için çok büyük satış rakamlarına malesef ki ulaşamadı. Apple’ın en büyük rakibi IBM (International Business Machines) oldu. 1983’lerin ilerleyen zamanların da Apple’ın sahip olduğu pazar payının yarısı IBM tarafına kaydı.

Macintosh:

Teknoloji tarihinde yeni bir sayfa daha açıldı. Apple devrim niteliğinde ki grafiksel  yeni model Macintosh’u duyurdu. Gözüken ekran üzerinde ikonlar ismi verilen küçük resimler vardı. Görenler gözlerine inanamadı. Bu bilgisayarı kullanmak için fare denilen bir aygıtın bilgisayar üzerinde gözüken bir imleci, bu ikonların üzerine getirilip tıklamak gerekiyordu. Bu işlem Macintosh’u oldukça kullanılabilir kılıyordu. Yapılan tüm yeniliklere rağmen diğer bilgisayarlarda bulunan yüksek kaliteli yazıcı ekleme gibi özelliklere sahip olmaması, Macintosh’un iş yerlerine büyük satışlar yapamamasına sebep oldu. Macintosh’un başarısız olması Jobs’ın Apple’daki sonunu getirmeye başladı. 1985 yılında Apple CEO’su John Sculley ile tartışıp istifasını veren Jobs, yine de şirketteki başkanlık ünvanını korudu. Ardından Wozniak da istifa etti.

NeXT:

Apple, Steve Jobs’ın ustalık eseri olsa da zorunlu bir takım sebeplerden dolayı ufak bir ara vermesi gerekiyordu. Bu sebeple eski çalışanlarından da bir kısmını alarak NeXT bilgisayar firmasını kurdu. 1988’in sonlarına doğru büyük bir gala ile tanıtımı yapılan NeXT, büyük çoğunlukla eğitim sektörünü hedef alıyordu. İlk reaksiyonlar oldukça olumlu oldu. Ürün kullanıcı dostu olmasının yanı sıra, hızlı bir şekilde işleme kapasitesine, harika grafik özellikleri ve olağan dışı bir ses sistemine sahipti. Ürünün piyasada sıcak bir şekilde karşılanmasına rağmen yine de NeXT istenileni veremiyordu. Oldukça maliyetli, sadece siyah-beyaz bir ekrana sahip, diğer bilgisayarlara bağlanamıyor ve piyasada yaygın olarak kullanılan yazılımları çalıştırmıyordu.

Toy Story:

Steve Jobs 1986 yılında, film yapımcısı George Lucas’a (1944–) ait olan Pixar isimli küçük bir şirketi satın aldı. Pixar, bilgisayar animasyonları üzerine uzmanlaşan bir şirketti. 9 yıl sonra Pixar, Toy Story isimli animasyonla sansasyonel bir başarı elde etti. Devamında Toy Story 2’yi çıkaran Pixar, Disney’in dağıtım işlemini yaptığı Bir Tavşanın Hayatı animasyonunu yaptı. Bu filmlerin ardından çekilen Sevimli Canavar isimli animasyon alanındaki en büyük açılış rakamlarına sahip.

NeXT ve Apple:

1996 yılının Aralık ayına geldiğimizde ise Apple, Steve Jobs’ın kurmuş olduğu  NeXT bilgisayar firmasını $400 milyon dolar karşılığında satın aldı. Böylece Jobs da Apple’a yarı-zamanlı CEO (Chief Executive Officer) olarak geri döndü. Gelecek yıl büyük bir sürprize ev sahipliği yaptı ve Apple, rakibi Microsoft ile ticari bir anlaşmaya imza attı. New York Times’a göre her iki firma da çoklu satışlar ve teknolojik cepheler konusunda iş birliği yapma yoluna gitti. Sonraki 6 yıl Apple, yeni ürünlerini ve satış stratejilerini tanıttı.

1997 Kasım ayına gelindiğinde Apple, müşterilerin ürünleri artık direkt olarak telefon veya internet üzerinden alabileceğini duyurdu. Apple mağazası olağanüstü bir başarı elde etti. Bir hafta içinde internet üzerindeki 3. büyük reklam sitesi olma başarısına ulaştı.

1998 yılında Jobs, gayet cuzi bir ücrete sahip olmasına rağmen çok güçlü özelliklere sahip olan iMac’i duyurdu. 1999 yılında iBook’u duyuran Jobs, milenyuma girilmesiyle birlikte, Apple’ın yeni internet stratejisi olan sadece Macintosh için internet bazlı uygulamaları ve kendisininde kalıcı CEO’luğunu duyurdu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla